Как да се избегнат индукционни полета във фотоволтаична инсталация?
Как да се избегнат индукционни полета във фотоволтаична инсталация?
Фотоволтаичните инсталации придобиват все по-голяма популярност като източник на възобновяема енергия. Важно е да запомните, че те изискват подходящи познания и прецизност при монтажа, за да се гарантира максимална ефективност и безопасност. Един потенциален проблем, който може да възникне при такива системи, е образуването на индукционни полета. Тук ще разгледаме какво е индукционно поле и как може да бъде избегнато при инсталиране на фотоволтаични системи.
Какво е индукционно поле?
Основната мерна единица за магнитна индукция е Тесла [T].
Това е явление, при което токът, протичащ през проводник, създава магнитно поле, а това поле от своя страна може да индуцира напрежение в същия или друг проводник, ако са разположени на (не)подходящо разстояние един спрямо друг. Накратко, когато два или повече проводника не са разположени правилно един от друг, те образуват поле, през което протича ток. Тази конфигурация може да доведе до индуциране на нежелани напрежения в други части на системата, което може да причини смущения в електрическото и електронното оборудване. Създава се и електромагнитна (нискочестотна) радиация, която освен че влияние на радиочестотните сигнали, може да има биологичен ефект върху организма, ако нивата са достатъчно високи или ако времето на излагане е достатъчно дълго. Полетата бързо отслабват, ако сте далеч от тях, така че трябва да сте доста близо, за да изпитате потенциални биологични ефекти.
Как да се избегнат индукционни полета?
Индукционно поле във фотоволтаична инсталация може да възникне, когато кабелите са (не)положени близо един до друг по такъв начин, че да образуват поле. Токът, протичащ през тези проводници, генерира магнитно поле, което може да индуцира напрежение в други части на веригата. За да се предотврати това, трябва внимателно да се планира трасето на проводниците. Правилото е да се полагат кабелите успоредно, винаги да се разделя положителния от отрицателния проводник, като се спазва физическо разстояние между 5 до 50 см.
Пример за правилно полагане на електрическите проводници.
Свързващите кабели на фотоволтаичните модули, когато са свързани последователно, можете да ги разглеждате като един цял проводник. Точно за това трябва да разположите стринговият кабел отново на разстояние от 5 до 50 см до свързващите кабели на фотоволтаичните модули.
Друг важен аспект е минимизирането на дължината на кабелите. По-дългите кабели имат по-голяма склонност да създават индукционни полета, така че си струва да се опитате да ги поддържате възможно най-къси. Това не означава да търсите най-кратък път за свързване и да разделяте положителния и отрицателния проводник повече от 50 см.
Въвеждане на подходящи предпазни мерки
Прилагането на горните практики може значително да намали риска от индукционни полета във фотоволтаичните инсталации. Това е важно не само за да се гарантира ефективността на системата, но и за безопасността и сигурността на оборудването. Макар и да изглежда сложно, добрата подготовка и спазването на препоръките могат да направят процеса много по-лесен и безопасен